Esenciální oleje v rostlinách

Kdepak se v rostlinách bere ta zázračná moc? Esenciální oleje představují vonné součásti rostlin. Jsou to chemické složky, které dávají rostlině její charakteristickou vůni. Ve spiritualistickém přístupu k aromaterapii jsou esenciální oleje považovány za životní sílu a energie rostliny. Alchymisté je považovali za ztělesnšní duše rostliny. Antroposofisté stojí za tím, že esenciální oleje byly vytvořeny zásahem astrálních sil v rostlině.

Z vědeckého hlediska jsou esenciální oleje druhem hormonů, tedy určitých regulátorů, které rostlině pomáhají adaptovat se na prostředí. Z biochemického hlediska mohou být považovány za součást imunitního systému rostlin. V extrémních klimatických podmínkách, jako jsou arabské pouště, některé rostliny používají éterické oleje dokonce jako ochranu před sluncem. Myrha a keře kadidlovníku jsou obklopeny velmi tenkou vrstvou esenciálních olejů, které filtrují sluneční paprsky a osvěžuje vzduch kolem porostu. Třemdava bílá (dictamnus fraxinella), která roste na Sinaji, obsahuje tak velké zásoby silic, že páry vypařující se za horkého dne mohou snadnou vzplanout a hořet velmi oslnivým světlem. Esenciální oleje také chrání rostlinu před nemocemi a parazity.

Rostlina využívá esenciální oleje z květů pro svůj reprodukční proces. Přitahuje konkrétní druhy hmyzu tím, že uvolňuje vonné látky, které napodobují hmyzí feromony, což usnadní opylování. Esenciální oleje z květů jsou svým způsobem součástí pohlavního systému rostlin. Existuje mnoho éterických olejů, které mají afrodiziakální a další vlastnosti, které se vztahují k reprodukci a sexualitě (stimulace menstruačního cyklu, vyrovnání hladin hormonů, ovlivnění PMS nebo snížení obtíží při menopauze atd.).

Některé éterické oleje dokáží odradit hmyz, který by mohl být pro rostliny škodlivý.

Citronela a pelargónie odpuzují například komáry a levandule zase blechy a roztoče. V některých případech lze esenciální oleje využít dokonce jako přírodní pesticidy, protože dokáží vytvořit oblast, ve které nemohou růst jiné rostliny. Organičtí a bio zemědělci vědí, jak využít tohoto jevu při své práci: některé rostliny mají pozitivní účinky na růst konkrétních rostlin, zatímco tlumí další.

Rostliny ukládají esenciální oleje v malých váčcích. Je důležité si uvědomit, že rostliny nepoužívají esenciální oleje v jejich čisté formě. Rostliny ukládají esenciální oleje v určitých oblastech a získávají je ve zředěné formě v okamžiku, kdy je potřebují pro své biochemické procesy. Lidé, podobně jako rostliny, by také neměli esenciální oleje používat v jejich čisté formě.

Esenciální oleje jsou obvykle umístěny na vnější straně rostliny. Můžete je vidět na povrchu citrusových plodů nebo na povrchu listů, které zastupují kůži rostlin. To je důkazem blízkého vztahu mezi esenciálními oleji a kůží.