Fungování esenciálních olejů

Vůně působí přímo na mozek jako droga. Náš nos je schopen rozlišit různé pachy – až 100 000 různých vůní, z nichž mnohé nás ovlivňují, aniž bychom to tušili.

Jakmile se vůně dostane do nosu, molekuly se spojí s řasinkami na povrchu sliznice uvnitř nosu. Receptory v řasinkách jsou napojeny na koncové části čichového ústrojí. Konec ústrojí je pak připojen k samotnému mozku. Vůně jsou převedeny řasinkami na elektrické impulzy, které jsou přenášeny do mozku prostřednictvím čichové soustavy. Všechny impulsy dosáhnou limbického systému. Limbický systém je ta část mozku, která je spojena s našimi náladami, emocemi, pamětí a učením. Všechny vůně, které dosáhnou limbického systému, mají přímý chemický účinek na naši náladu.

Čichový bulbus
Čichový bulbus

Například vonící levandule zvyšuje alfa vlny v mozku, což je typ vln, které nám pomáhají se uvolnit. Závan jasmínu zvyšuje beta vlny v mozku, které jsou spojeny se zvýšenou aktivitou a pohotovostí.

Limbický systém je také zásobárnou milionů zapamatovaných vůní. To je důvod, proč nás pouhá vůně kupky sena zavede zpět do dětství.

Účinky esenciálních olejů

Molekulární velikosti esenciálních olejů nedosahují velkých rozměrů a mohou se skrze kůži snadno dostat do krevního oběhu. Esenciální oleje potřebují dobu v rozmezí od několika sekund až po dvě hodiny, aby se dostaly do kůže, a dobu okolo až 4 hodin, aby se dostaly ven z těla prostřednictvím moči, potu a výkalů.
Aromatické oleje fungují téměř jako kouzlo na problémy související se stresem, psychosomatické poruchy, kožní infekce, ztrátu vlasů, záněty, bolesti ve svalech nebo kostech. A zde výčet zdaleka nekončí. Esenciální oleje mají nespočet použití.

Při každém použití je nutné pečlivě ředit každý éterický olej v rostlinném oleji (hroznovém, olivovém, slunečnicovém, mandlovém, jojobovém apod.), dále v tuku nebo v alkoholu, případně ve vinném octu, v medu nebo tučném mléce.

Během jednoho experimentu byl v Bristolu na 28 pacientů, kteří podstoupili srdeční operaci, použit levandulový olej. U 24 z nich došlo ke snížení dechové frekvence, tlaku a celkové úzkosti.

V roce 1985, byla u 28 žen provedena léčba mykózy v ústech pomocí esenciálních olejů. Po 90 dnech klinické vyšetření ukázalo, že 21 z nich bylo zcela vyléčeno.
Esenciální oleje jsou bezpečné. Je však potřeba mít na zřeteli, že se nikdy nesmí používat přímo, protože některé oleje mohou dráždit citlivou pokožku nebo způsobit citlivost na světlo. Měly by být smíchány ve vhodném poměru s nosnými oleji. Před použitím je vhodné pomocí epikutánního testu (kožní náplasťový test) vyloučit jakékoliv reakce.