Pampeliška v kuchyni – recepty a návody

Pampeliška dokáže zpestřit jídelníček a navíc ušetřit nějakou tu korunu v domácím rozpočtu.

Dobře vyrobený med z květů pampelišek je chuťově téměř k nerozeznání od produktu včeliček. Tepelnou úpravou pampeliškového medu se alergizující bílkoviny dlouhým varem rozloží, takže i alergik může mlsat.

V jednom z předchozích článků jsme se věnovali použití pampelišky v domácí lékárně. Pampelišku ale můžete použít do bylinkových salátů nebo k výrobě vína. Pravý kafař asi nenahradí espresso pampeliškovým kořenem, ale nic mu nebrání recept vyzkoušet a pojmenovat ho podle svého. Ti, co si dopřávají bezkofeinovou kávu, pro své zdraví určitě udělají více, pokud vyzkouší pampeliškovou kávu.

Pampeliška v receptech

Pampeliškový salát se slaninou

3 hrstě omytých a osušených pampeliškových listů natrháme na velikost soust. Na zálivku smícháme 4 polévkové lžíce oleje, 2 polévkové lžíce octa, 1 polévkovou lžíci hořčice, sůl, pepř s trochou zakysané smetany a nalijeme na listy pampelišky. 

Přidáme rozmačkaný uvařený brambor. Salát můžeme ozdobit vařeným vejcem nakrájeným na kostičky. Kdo má raději výraznější chuť, přidá opraženou slaninu s cibulkou.

Pampeliškový sirup – med

Do 1 litru studené vody nasypeme dvě vrchovaté dvojhrstě květů a pomalu zahřejeme do varu. Necháme vzkypět, hrnec odstavíme a necháme stát přes noc. Druhý den šťávu scedíme přes síto, květy dobře rukou vymačkáme. Do šťávy přidáme 1 kg cukru (lze i použít i nerafinovaný cukr, získáte tmavší barvu), půlku bio citrónu nakrájeného na tenké plátky (ošetřený citron použijeme bez kůry). 

Hrnec postavíme na plotnu a slabě ohříváme tak, aby se tekutina odpařovala bez vaření. Sirup se nechá jednou či dvakrát vychladnout – tak zjistíme správnou hustotu. Hodně hustý sirup se rychle připaluje a řídký po čase kvasí.

Pampeliškový sirup za studena

  • 1 litr pampeliškových květů bez zákrovů (zelený obal květu)
  • 400 g cukru krupice
  • 200 ml vody

Květy pampelišek, samozřejmně bez broučků, dáme do lahve, zasypeme cukrem a přiklopené necháme stát 2 dny na slunném okně. Občas promícháme. Po dvou dnech dolejeme vodu a necháme stát dalších 24 hodin. 

Občas promícháme, poté vymačkáme přes plátno. Hotový sirup skladujeme nejlépe v lednici. Naředěný nahradí limonádu a ještě získáte skvělé sladidlo.

Pampelišková bezkofeinová káva

Nadrobno nakrájený kořen pampelišky opražíme na pánvi, popřípadě v troubě do kávově hnědé barvy. Voňavý opražený kořen umeleme na kávomlýnku. Použije jednu lžičku prášku na jeden šálek.

Pampeliškový salát s pomerančem

4 růžice pampeliškových listů roztrháme nadrobno. 4 pomeranče rozdělíme na dílky bez pecek a smícháme s listy, přidáme špetku cukru, 2 lžíce oleje, tenká kolečka z jedné cibule a ochutíme špetkou pepře. Promícháme a necháme v lednici vychladit.

Pampeliškové víno

  • 2,5 l pampeliškových květů bez zákrovů (zelený obal květu)
  • hrst rozinek
  • 1 lžička mletého zázvoru
  • 1,2 kg krystalového cukru
  • šťáva ze 2 pomerančů a 1 citronu
  • vinné kvasinky
  • 4 l převařené vody

Květy spaříme 1 litrem vařící vody a necháme 2–3 dny stát. Pak slijeme nálev a doplníme zbytkem ohřáté vody s rozpuštěným cukrem. Do vlažného nálevu přidáme šťávu z citrusů (u citrusů v bio kvalitě lze přidat i kůru), rozinky, zázvor a kvasinky. V nádobě ovázané plátnem nebo gázou necháme necháme 2 dny kvasit. Víno stáhneme po dvou dnech hadičkou do demižonu s kvasnou zátkou a necháme dokvasit. Po ukončení procesu kvašení stočíme víno do lahví a necháme zrát po dobu 3–6 měsíců.