Kopřiva pro zahrádkáře

Tento vámi nenáviděný plevel můžete využít také ke svému prospěchu. Z kopřivy totiž získáte biologický postřik a hnojivo v jednom. Navíc zadarmo!

Sběr kopřiv

Nejsilnější je kopřiva do května. Na sběr je dobré se vybavit rukavicemi, a pokud i tak nějaký ten žahanec dostanete, použijte k neutralizaci šťovík. Kopřiva najde díky svým léčivým schopnostem uplatnění i v domácí lékárně. Na jaře jsou populární také různá jídla z kopřiv. V tomto článku se ale zaměříme na využití kopřiv na zahradě.

Výroba nálevu z kopřiv

Použijte 100 g listů kopřiv ještě před květem, zalijte litrem studené vody a po 2–3 dnech můžete vyhlásit válku mšicím, aniž byste zároveň s nimi zlikvidovali i ten užitečný hmyz, který vám v tomto boji také pomáhá. 

Pokud pospícháte, přiveďte listy ve studené vodě pomalu k varu. Pak je nechte 5–10 minut louhovat. Zchladlé můžete hned použít. 

Připravíte-li si tento nálev ve velkém a necháte na slunci kvasit 10 dní, získáte skvělé hnojivo na podporu růstu, včetně kořenového systému. Je poměrně silné, a proto při zalévání použijte na 1 díl hnojiva 10 dílů vody. Kvasící kopřiva vydává celkem nelibý odér, pokud stojíte o kladné sousedské vztahy, umístěte nádobu s nálevem na vhodné místo. 

One thought on “Kopřiva pro zahrádkáře

Comments are closed.