Kopřiva v domácí lékárně

Kopřivu zná každý. Jedni ji na zahradě zuřivě likvidují a ti druzí, jako já, ji odhodlaně brání před sekačkou – tedy jen kousek v rohu zahrady. Uhlídat kořenový systém kopřivy, aby nakonec nezabral celou plochu, bývá dosti pracné. Takže je mnohdy jednodušší vyhlédnout si kopřivu ve volné přírodě stranou od silnice nebo oblíbeného plácku sloužícího k venčení domácích mazlíčků.

Léčivé vlastnosti kopřiv jsou známé už od starověku, ale bohužel málokdo ví, jak moc léčivá je. Dalo by se říci, že léčivé je celé tělo kopřivy, využíváme i kořen a lodyhu. Z čerstvé kopřivy získáme více léčivých látek, především z mladých rostlin. 

Pokud dáváte přednost pohodlí před prolézáním hájů a luk, sušenou kopřivu koupíte i v lékárně. Využití tohoto „otravného plevelu“ najdete nejen v kuchyni při přípravě jarních pokrmů, ale i v kosmetice.

Kopřiva na zdravotní problémy

Pokud užíváte léky na ředění krve, poraďte se raději s lékařem, než kopřivu použijete. Kopřiva najde uplatnění při problémech s menstruací, zahleněním, zánětem močových cest, únavou. Oceníte ji u prevence nachlazení, také čistí krev (detoxikace), podporuje tvorbu mateřského mléka a pomáhá při bolestech hlavy a zad. Celkově podporuje imunitu.

Zbystřete, pokud máte následující problém: 

  • cukrovka (diabetes) a hyperglykémie (snižuje hladinu krevního cukru glukózy v séru), inzulínová rezistence – příznivý vliv na využití glukózy ve tkáních; oddaluje nutnost užívání perorálních antidiabetik
  • močové a ledvinové kameny
  • nemoci jater, žlučníku, žaludku, sleziny a cév
  • vysoký krevní tlak
  • nehtová plíseň
  • akné
  • zbytnělá prostata 

V případě všech výše uvedených potíží by vám kopřiva mohla pomoci. Při závažnějších nebo dlouhodobých problémech určitě zvažte návštěvu lékaře.

Většina lidí by pití nálevu z kopřiv nenazvala zrovna gurmánským zážitkem, ale po několika šálcích už se nebudete ošívat.

Nálev: Ve ¼ l vody spaříme vrchovatou čajovou lžičku kopřivy a krátce louhujeme.

Kopřiva v kosmetice

Zdravé vlasy a hlava bez lupů už nemusí být jen toužebným přáním. A nemusí to ani znamenat pracnou přípravu zaručených homemade receptur. Přes zimu vlasy dostanou zabrat více než v létě, trpí přechody z tepla do zimy, mrazem, větrem a nošením čepic. 

Brzy z jara ti znalejší doslova očima vytahují kopřivy ze země a připravují hrnce na přípravu koupele a láhev na tinkturu. Čerstvá mladá kopřiva dokáže totiž úplný zázrak. 

Chce to jen trochu trpělivosti, po prvním umytí hlavy kopřivovým nálevem se lesklou hřívou ještě pyšnit nemůžete, ale pokud se budete „prolévat“ i zevnitř, výsledky se dostaví mnohem rychleji, než jsou leckde uváděné dva měsíce.

Nebojte se v kopřivách i vykoupat, získáte tím pružnější a pevnější pokožku, navíc tím snížíte riziko vzniku modřin.

Umývání hlavy a koupel

4–5 vrchovatých dvouhrstí (čerstvé nebo sušené) dáme do 5 litrů studené vody a pomalu zahříváme až k varu. Pak 5 minut louhujeme.

Pokud použijete kořen, použijte jednu dvouhrst navíc a nechte louhovat ve studené vodě přes noc. Po zahřátí louhujte 10 minut.

Tinktura

Kořen vykopejte nejlépe na jaře nebo podzim. Oddenek (kořen) očistíme kartáčem, nadrobno nakrájíme a naplníme lahve až po hrdlo. Zalijeme 30–40% alkoholem (žitnou). Necháme v teple 40 dní.

Sběr kopřiv

Léčivá je celá rostlina, ale nejčastěji používáme list nasbíraný do května a kořen (ten lze vykopat i na podzim). Je dobré na lov sběr vybavit rukavicemi, pokud i tak nějaký ten žahanec dostanete, použijte k neutralizaci šťovík.

Při dušení kopřiva snese vyšší teploty než ostatní  byliny (až 60 °C). Zapařené listy černají. Správně usušené listy si ponechávají původní barvu, jsou bez zápachu, nahořklé a slabě trpké chuti. Zajímavostí je, že dušené kopřivy byly součástí jídelníčku už v době bronzové (a možná ještě dříve).


Berte na vědomí, že informace uvedené na tomto webu nemají povahu zdravotnického poradenství ani doporučení k postupu při léčbě. Moderní medicína vychází z osvědčených vědeckých postupů a závažnější problémy nelze řešit alternativními přírodními postupy. Při léčbě zdravotních potíží vždy dbejte rad svého lékaře a konzultujte s ním postupy léčby.

One thought on “Kopřiva v domácí lékárně

Comments are closed.