Česnek medvědí – král jarní kuchyně

Proč česnek medvědí? Je to vlastně léčivka, zelenina a okrasa v jednom. Pro medvědí česnek si můžete dojít na stinná a vlhká místa lužních lesů a hájů, nebo si malé kuželovité cibulky vysadit na zahradě.

Rozrůstají se celkem rychle a zahradnictví je nabízejí v hojném množství, a tak můžete medvědí česnek nechat v přírodě pro potěchu oka. Na zahradě navíc udělá i parádu třeba v její severní části. Stačí jen trocha humózní půdy, stínu a vlhka.

Pokud nemáte zahradu, nezbývá vám než vyrazit do volné přírody. Určitě ale nezapomeňte na zákaz sběru rostlin v chráněných oblastech a hlavně buďte ohleduplní k přírodě i k ostatním. V Čechách najdete spíše česnek medvědí pravý, na severovýchodě Čech a na Moravě pak česnek medvědí ukrajinský.

Je to medvědí česnek, nebo konvalinka?

Sbíráme listy vonící po česneku, a to od února až do počátku května, kdy začíná kvést a pomalu ztrácí na účinnosti. V srpnu a v září sbíráme cibule. Pozor na záměnu s konvalinkou – pokud si nejste jisti, zda netrháte jedovaté listy konvalinky, stačí list rozmačkat a přivonět. Typicky česneková vůně je ta správná volba. 

Někdy roste medvědí česnek pohromadě s konvalinkami, nemusíte ale čichat ke každému listu zvlášť. Listy medvědího česneku raší z půdy samostatně, konvalinka má dva listy na jednom stonku. Pokud si pořád nejste jisti, vytrhněte rostlinku, ta s cibulkou je jedlá, ta s oddenkem vám způsobí v lepším případě závratě, průjem a křeče, v tom horším vás dožene k lékaři.

Jakmile sklidíte dostatek listů, můžete vyzkoušet naše recepty s medvědím česnekem.

Proč je česnek medvědí léčivka?

Silice prostupující celou rostlinu obsahují sirné složky a čpavek, hořčiny, fytoncidy a další látky. Silice medvědího česneku obsahuje i vitamin C, ten však u klasického česneku najdete ve vyšším množství.

Tento koktejl účinných látek pomáhá zlepšovat činnost žaludku, podporuje trávení, urychluje hojení ran a vředů, navíc uklidňuje křeče a likviduje vnitřní parazity. Navíc pomáhá regulovat vysoký tlak a prokazatelně je účinný při prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Pokud užíváte léky proti srážlivosti krve, moc to s konzumací česneku medvědího nepřehánějte, obsahuje některé flavonoidy snižující srážlivost krve.
Chutí připomíná česnek medvědí směs pažitky a jemného česneku, takže se přímo nabízí použití do salátů, pomazánek a bylinkového másla. Nedělejte si zásoby do mrazáku, místo listů budete mít po rozmrazení nechutnou břečku. Česnek si uložte do soli nebo oleje, zabere to jen chvilku času a naložený v chladu vydrží dlouho.


Berte na vědomí, že informace uvedené na tomto webu nemají povahu zdravotnického poradenství ani doporučení k postupu při léčbě. Moderní medicína vychází z osvědčených vědeckých postupů a závažnější problémy nelze řešit alternativními přírodními postupy. Při léčbě zdravotních potíží vždy dbejte rad svého lékaře a konzultujte s ním postupy léčby.