Aromaterapeutický zábal

Své výhody mají i studené i teplé obklady a zábaly. Přidejte 5 kapek aromatického oleje do misky s 1 litrem horké (v závislosti na tom, kolik tepla vydržíte) nebo teplé vody a ponořte do vody ručník, aby mohl absorbovat směs. Pak vymačkejte přebytečnou vodu a umístěte ručník na oblasti, které mají být ošetřeny. Obklad by měl být na daném místě ponechán přibližně 2 hodiny.

Obvykle se používá například levandulový olej.

Dosáhnete tak úlevy například při modřinách, kožních problémech a premenstruačním syndromu. Chcete-li aplikovat studený obklad, přidejte 6 kostek ledu do mísy s 5 kapkami esenciálního oleje na 1 vody a ponořte do ní ručník, aby absorboval směs. Ručník opět položte na plochy, které chcete ošetřit. Studený obklad je velmi užitečný při léčbě popálenin, bolavých nohou, kocoviny, podvrtnutí kotníku a bolestí hlavy. Střídavé použití teplých a studených obkladů může také pomoci pokožce na obličeji.

Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete pro přímou aplikaci (například na opary), pamatujte, že je nutné lehce nanést pouze několik kapek – nevtírat! Objeví-li se zarudnutí nebo svědění, musí se okamžitě upustit od používání esenciálního oleje. Někdy je vhodné esenciální olej rozředit mlékem nebo lehkým rostlinným olejem.