Zápach z úst a jeho odstranění přírodními prostředky

Přírodní prostředky je možné úspěšně využít také v případě potíží s různými záněty v ústní dutině a v krku, které bývají provázeny také nepříjemným zápachem z úst.

Základem je samozřejmě důkladná ústní hygiena, která zajistí čistotu zubů a ústní dutiny. Celková péče zahrnuje kromě čištění zubů také čištění jazyka, vyplachování úst a pravidelné návštěvy zubaře.

Vše souvisí se vším, a proto začneme od obecných postupů. Základem je pravidelný přísun tekutin, který umožní dostatečnou tvorbu slin. Sliny pomáhají udržovat zdravou ústní dutinu, protože umožňují odstraňování nečistot a mikroorganismů. 

Neméně důležité je také vyvážená strava. Ideální je dostatek jídla, které vyžaduje žvýkání, protože žvýkání zvyšuje obsah slin v ústech. 

Není třeba připomínat pravidelnou hygienu s využitím zubního kartáčku a dentální nitě, kterými pravidelně odstraníte zubní plak. Pokud vám nevyhovují komerčně dostupné zubní pasty, můžete si vyrobit přírodní zubní pastu a přírodní ústní vodu na pravidelné proplachování dutiny ústní.

V případě nedostatečné hygieny hrozí hrozí výskyt zubních kazů, zápachu z úst a také různých zánětů v ústech a na jazyku. Jednou z možností, jak se zápachu z úst zbavit, je využití některých přírodních prostředků.

Využití přírodních prostředků při ústní hygieně

Hřebíčkový olej

Vynikající dezinfekční a antiseptické vlastnostihřebíček. Stačí zalovit v kuchyni nebo spižírně a pravidelně důkladně požvýkat několik hřebíčků (ale nepolykat). Hřebíček pomáhá zklidnit případný zánět a ulevit od bolesti. Je ale dobrý i při prevenci v rámci dentální hygieny.

Můžete si pořídit také hřebíčkový olej, který lze použít k utlumení bolesti při zánětech v puse. Hlavní složkou hřebíčkového esenciálního oleje je eugenol. Hřebíčkový olej využijete jako přísadu při výrobě ústní vody nebo zubní pasty. Stačí kapka oleje na vatovou tyčinku a tou si pak potřete problematické místo. 

Hřebíček pomáhá velmi dobře odstraňovat zápach z úst.

Dejte ale pozor – při vysokých koncentracích a pravidelném používání hrozí nežádoucí účinky spojené s eugenolem, který je v něm obsažen a působí negativně na krevní srážlivost.

Zázvor

Dobrým analgetikem, které pomáhá při bolesti zubů a zánětech, je také zázvor. Stačí nastrouhat kořen zázvoru, vymačkat a šťávou potřít bolestivé místo. Díky svým antibakteriálním a antiseptickým účinkům pomáhá i zázvor proti zápachu z úst. Využít můžete také odvary ze závoru, které jsou vhodné také při nachlazení.

Máta peprná

Dalším pomocníkem při hygieně dutiny ústní je máta, která také pomáhá velmi dobře bojovat se zápachem z úst. Mátu peprnou si můžete pěstovat na zahrádce nebo doma v květináči. Pak stačí pravidelně utrhnout několik lístků, požvýkat je a vyplivnout. Máta peprná obsahuje mentol, který má výborné antiseptické a antibakteriální účinky. Kromě ústní hygieny se uplatní také při inhalacích.


Mějte na paměti, že nemoci je nutné konzultovat s lékařem, který navrhne správný postup léčby. Léčba s využitím přírodních postupů vychází z dlouhodobých zkušeností, ale není založena na vědeckých poznatcích a klinických studiích.