Dobromysl obecná, u nás známá jako oregano, se využívá především v kuchyni.
Zvyšuje tvorbu žluči, podporuje chuť k jídlu a působí proti průjmům. Při problémech s trávením můžete v šálku zalít 2 lžičky sušeného oregana vřelou vodou, odvar pak lze pít i při nachlazení.
Používá se všude, kde byste použili jako koření majoránku. Dobromysl má oproti ní výraznější chuť. Použít můžete čerstvou i sušenou, která je mnohem aromatičtější. Italská kuchyně se bez oregana neobejde a mleté maso posune o úroveň výše. Několik snítek naložených do olivového oleje udělá salát naprosto neodolatelným. Stejně tak ji vaši strávníci ocení v rizotu nebo pizze.
Pěstování dobromysli
Dobromysl vypěstovaná na české zahrádce sice nemá tolik vonných silic jako ta z Řecka, odkud původně pochází, ale to neznamená, že byste jí na své zahradě nebo balkonu neměli dát šanci. Stačí slunné místo s propustnou vápenatou půdou, s bílými a růžovými květy se krásně se vyjímá i skalkách. S vodou to ale nepřehánějte.
Tuto trvalku pěstujeme i ve středních polohách. Na jaře si můžete si předpěstovat sazeničky a ty v květnu zasadit na záhon v řádcích s dostatečným odstupem. Nejste-li vášnivým zahradníkem vysaďte rostlinky do květináče, velice rády se rozrůstají a není výjimečné, že při sekání trávníku vás obklopí příjemná vůně, a vy zjistíte kam až se rozšířil váš bylinkový záhon.
Sklizeň oregana
V době květu od července do září je plná silic, tuto dobu ji stříhejte kousek nad dřevnatými stonky, kde znovu obrazí. Pro okamžitou spotřebu stříhejte jen vrcholové stonky. Sušíme rozložené nebo ve svazcích, nejlépe ve stínu s cirkulací vzduchu. Pokud použijete umělé teplo (sušičku) nepřekračujte teplotu 35 stupňů. Jako většina koření, i oregano nemá rádo světlo, použijte raději tmavou a dobře uzavřenou nádobu, kde se aroma udrží co nejlépe, ale neskladujte déle než 1 rok. Snítky čerstvého oregana chvíli vydrží v lednici nebo je lze zmrazit.
Recept s využitím oregana
Mexický guláš
- 300 gramů hovězího masa
- 300 gramů vepřového masa
- 100 gramů šunky
- 80 gramů sádla
- půl lžičky římského kmínu
- feferonky podle chuti (2–3 ks)
- 3 stroužky česneku
- 3 střední cibule
- 300 gramů rajčat
- 2 ks zeleninových paprik
- 2 šálky předem namočených fazolí (nejlépe bílé i červené náčené cca 3 hodiny)
- lžíce gulášového koření
- 2 lžičky sušeného oregana
Maso nakrájené na malé kousky opečeme na sádle.
Přidáme sůl, kmín, přepůlené feferonky, plátky česneku, podlijeme a přiklopené dusíme. K poloměkkému masu přidáme fazole, gulášové koření a oregano. Dusíme do měkka.
Zvlášť na sádle osmahneme kolečka cibule, papriky a kousky rajčat.
K měkké zelenině přidáme nakrájenou šunkou a pak přidáme k masu. Společně dusíme už jen chvilku.
Podáváme s rýží.