V přírodě kolem nás najdeme hotové poklady obohacující náš jídelníček a imunitní systém vám bude vděčný, když mu některý z těchto přírodních pokladů dopřejete. Takovou „obyčejnou“ sedmikrásku všichni známe, roste totiž téměř všude kolem nás. Sedmikráska chudobka, známá také jako sedmikráska obecná, není totiž pro většinu z nás nic jiného než celkem hezký plevel a pro vyznavače anglického trávníku úhlavní nepřítel.
Sběr sedmikrásek
Pokud se chcete vydat na sběr sedmikrásek, stačí najít „čistou“ lokalitu bez aut, plácky pro pejskaře taky vynechte. Pak se rozhlédněte. Pokud vidíte rostlinku vysokou asi 10 cm, s lístky připomínající vyplazený jazyk a střapatými růžovo-bílými nebo bílými hlavičkami se žlutými středy, jste na správném místě.
Můžete se rovnou vrhnout na sběr tohoto „plevelu“. Nebojte se, splést si ji můžete jen s heřmánkem a ten vám rozhodně neublíží. Drobné květy se sbírají i se stopkou do 2 cm a listy také využijete. Roste téměř všude a navíc kvete od února do listopadu, tak máte dost příležitostí si obohatit domácí lékárnu, a pokud chcete brzy z jara ponechat tento zdroj pylu pro včely, nebojte se sbírat drobné kvítky později, během roku se účinné látky nemění, jako je to například u kopřivy.
Využití sedmikrásky v domácnosti
Sedmikráska je močopudná, pozitivně působí na činnost jater a žlučníku. Také vaše cévy zajásají a cholesterol půjde ke dnu. Působí protizánětlivě a má také antioxidační účinky. Na záněty úst a dýchacích cest se používá již od středověku. Zevní nálev využijete proti plísním a revma. Sedmikráska bývá také uváděna jako prostředek proti bolestem zubů.
Čerstvými květy můžete ozdobit například dezert, mléčné nápoje, limonády, bowle. Květy se skvěle hodí do čajových směsí nebo na výrobu falešného sedmikráskového medu.
Listové růžice (klidně i s poupátky) využijete například do bramborového salátu.
Brzy zjara tělo potřebuje co nejvíce vitamínů. Vyrobte si jarní salát z listových růžic sedmikrásky s cibulí, olejem, citronovou šťávou, solí a pepřem, případně se šťovíkem.
Díky sedmikrásce máte další ingredienci na bylinkové máslo, tvarohové pomazánky a nádivky.
Nebojte se použití i v teplých jídlech, jako jsou omáčky a polévky.
Jarní recepty ze sedmikrásek
Sedmikrásková polévka
- 1,4 l vývaru
- 2 lžíce sušených hub
- 1 lžíce krupice
- kmín
- hrst sedmikrásek (směs květů a lístků)
- cibulka s natí
- pažitka
- 4 vejce
- 2 lžíce másla
- sůl, pepř
Ve vývaru vaříme houby s kmínem. Krupici nasucho upražíme do růžova a přidáme k měknoucím houbám. Po 10 minutách přisypeme drobně pokrájené sedmikrásky. Vaříme už jen krátce. Dochutíme pažitkou, solí a pepřem. Vajíčka umícháme na másle. Do talíře dáme lžíci hotových vajec, nakrájenou jarní cibulku a přelijeme sedmikráskovou polévkou.
Sedmikráskový sirup
- 500 květů sedmikrásky
- 1 citron s neošetřenou kůrou
- 750 g cukr krystal
- ¾ l voda
Do vroucí vody přidáme květy sedmikrásky, nakrájený citron s kůrou (bez jader) a odstavíme. Louhujeme do druhého dne. Poté přecedíme přes plátno a vymačkáme. Do výluhu přidáme cukr a svaříme na hustotu sirupu.
Pak už jen stačí si osladit čaj a nemoci dýchacích cest na vás budou krátké.
Informace uvedené na tomto webu nemají povahu zdravotnického poradenství ani doporučení k postupu při léčbě. Při léčbě zdravotních potíží vždy dbejte rad svého lékaře a konzultujte s ním postupy léčby.