Podběl lékařský

Zajděte si do přírody, nadýchejte se svěžího jarního vzduchu, a když už tam budete, zkuste se ohnout pro pro žluté kvítky podbělu v trávě. Uděláte pro sebe více, než byste čekali.

Kdo využil první jarní dny a relaxoval v přírodě, jistě si všiml žlutě zářících hlaviček podbělu lékařského. Samotné druhové jméno lékařský napovídá, že nejde jen o obyčejný plevel zpestřující zeleň trávníků.

Sběr a sušení podbělu

Pokud se nedostanete do hor, kde podběl kvete až do srpna, máte na sběr čas pouze od března do dubna. Počíhejte si na suchý den a vyrazte na lov. Za vlhkého počasí by váš úlovek při sušení zčernal. 

Nesbírejte úplně rozvinuté květy podbělu, ty se brzy rozpadají. Následné sušení květů ve stínu musí probíhat rychle. Listy vhodné ke sběru rostou asi 2 měsíce po květech. V květnu nasbírané listy jeden den předsušíme na slunci a pak dosušíme ve stínu. Pokud máte sušičku, nepřekračujte teplotu 40 °C. 

Podbělový čaj

Na pití čaje se vyzbrojte medem, protože bylinkový čaj z podbělu je bez vůně a hořký. S každým douškem si říkejte, jak moc vám prospěje. Současně to ale neznamená, že se budete prolévat, seč vám síly stačí. Jako většina bylin i podběl se neužívá dlouhodobě. Pro vaše ratolesti vhodný není, stejně jako pro těhotné nebo kojící maminky.

Při vaření čaje dávkujeme 1 vrchovatou čajovou lžičku sušených květů (později lze přidat  list ve stejném množství jako květ) a spaříme v ¼ litru vody a krátce louhujeme.

Další využití podbělu

A teď vlastně proč k podbělu lékařskému ohýbat hřbet:

  • Pokud vás bude trápit zánět horních cest dýchacích, spařte květy a listy. Nemáte-li nemáte inhalátor, stačí ručník přes hlavu a několikrát denně vdechujte výpary z květů a listů přímo nad hrncem, úleva se dostaví celkem brzo (stačí množství v polévkové lžíci).
  • Na uvolnění hlenů pijte čaj ze sušeného květu.
  • Na chronickou bronchitidu si rovnou vyrobte sirup z listů.
  • Je prokázáno, že při onemocnění plic pomáhají drcené čerstvé listy přiložené na prsa. 
  • Čerstvé listy rozmělněné na kaši jsou hotovým balzámem na popáleniny a vředy
  • Kdo trpí zánětem žil, si z rozmělněných listů a smetany připraví mast, kterou nanese na postižené místo a lehce zakryje například ručníkem.
  • Dvě hrstě spařených listů využijte na 20minutovou koupel oteklých nohou.
  • Při bolesti v uších někteří lidé nedají dopustit na čerstvě vymačkanou šťávu z listů nakapanou do ucha.
  • Astmatici a kuřáci by si měli dopřát 2 lžičky čerstvé šťávy z listů v mléce nebo vývaru.
  • Dříve hojně používaný na léčbu skrofulézního vředu (forma krční tuberkulózy, dnes vám v civilizovaném světě nehrozí).

Sirup z podbělu

Na sirup, který lze použít i na čajovou směs, stačí v lahvi od okurek (nebo hliněné nádoby) prokládat čerstvé listy s přírodním cukrem. Směs můžeme doplňovat postupně. 

Uzavřenou nádobu pan necháme při stálé teplotě kvasit. Ti pilnější jedinci si stálou teplotu zajišťují zakopáním inkriminované nádoby v zemi, ale bez toho se lze obejít. Po dvou měsících podbělový sirup převaříme (lze i dvakrát) a přelijeme do skleniček se širokým hrdlem. 

Poctivě svařený sirup určitě nedávejte do sice ozdobné lahvičky, ale s úzkým hrdlem. Věřte, vylovit z ní byť jen tu jednu lžičku co potřebujete je nemožné. Při chřipkách si stačí dát pravidelně malou lžičku podbělového sirupu a ušetříte nejen cestu do lékárny.


Opět mějte na paměti, že informace uvedené na tomto webu nemají povahu zdravotnického poradenství ani doporučení k postupu při léčbě. Při léčbě zdravotních potíží vždy dbejte rad svého lékaře a konzultujte s ním postupy léčby.