V případě saturejky platí heslo: Voní to, chutná to, léčí to. Tady si radost udělají zahrádkáři, kuchtíci i kořenářky.
Nemá cenu se dlouze rozmýšlet. Na trhu seženete hlavně dva druhy saturejky. Jednoletou saturejku zahradní nebo trvalku saturejku horskou. Na výběr jsou varianty převislé, pěstované v nádobě udělají obzvláště parádu, nebo keříkové použitelné jako lem záhonu či ozdoba skalky.
Pokud zvolíte plazivou trvalku, nezapomeňte ponechat více místa, je trochu roztahovačná. Saturejka je mrazuvzdorná do -20 °C, doporučuji při mrazech zakrýt chvojím, nevymrzne a navíc si můžete kdykoli natrhat, pokud vám v kuchyni dojde.
Proč se vyplatí pořídit si saturejku?
- nenáročná – stačí i chudá půda s minimem závlahy
- odpuzuje mšice – sázejte k dalším rostlinám a ušetříte za postřik
- neodolatelná pro včely a motýly
- zpestření okraje chodníku nebo skalky.
- lehce se vysemení
- pěstovat můžete i v truhlíku nebo květináči
- včelky vám budou vděčné
- ušetříte za hnojivo
Od června do září sbíráme celou nať i s květy. Komu rozkvete už v květnu, ten se může pustit do stříhání, a stihne tak i druhou sklizeň.
Čerstvá i sušená nať je velmi aromatická, tak v kuchyni buďte opatrní s dávkováním. Na 500 g luštěnin vám budou stačit 2 natě čerstvé nebo 3 lžičky sušené saturejky.
Zlepšuje stravitelnost pokrmů, takže ji využijete především při přípravě „těžkých“ a nadýmajících jídel a při přípravě nakládaného zelí, hub nebo okurek. Je součástí bylinných kořenících směsí, jako je čubrica nebo provensálské koření.
Oceníte ji především při přípravě luštěnin, grilovaného masa, zvěřiny, ryb a balkánské kuchyně. Květy a lístky můžete ozdobit i salát, bramboračku, vhodná je i do bylinkového pesta či másla. Domácím klobásám nebo uzenému masu dodá skvělou chuť.
Saturejku využijte prostě do jídel, kterých se nechcete vzdát, i když máte pocit, že místo žaludku máte převalující se balvan, nebo po nich trávíte poměrně dost času na toaletě. Jídla, která chutnají, ale není nám po jejich konzumaci zrovna lehko.
Nejen že chutná, ale i pomáhá:
- částečně nahrazuje pepř
- pomáhá při žaludečních a střevních potížích
- zvyšuje krevní tlak
- mírně močopudná
Zeleninový salát
- 400 g rajčat
- 4 papriky
- 2 cibule
- 1 hlávkový salát (lze nahradit salátovou okurkou)
- 2 lžíce olivový olej
- citronová šťáva
- 1 lžička nakrájených lístků a květů saturejky
- sůl, pepř
Zeleninu nakrájíme na proužky, salát natrháme na kousky, přidáme ostatní ingredience a promícháme. V lednici necháme 30 minut odležet. Lze podávat s vařeným vejcem a posypané sýrem.
Kuře se saturejkou na zázvoru
- 1 kuře
- 2 lžíce nasekané čerstvé saturejky (2 lžičky sušené)
- 1 lžička zázvoru
- máslo
- sůl
Kuře osušíme a potřeme saturejkou i zevnitř. Necháme v lednici alespoň 2 hodiny (ideálně 4 hodiny) uležet. Poté osolíme a posypeme zázvorem. Pečeme na másle.
Musaka
- 500 g mletého masa
- 200 g rajčat
- 4 lilky (lze i tykev nebo papriky)
- 3 cibule
- 3 stroužky česneku
- olej
- sůl, pepř, mletá paprika
- 2 lžíce sušené saturejky
- 500 g plátků syrových brambor
- 250 ml vývaru nebo bílého vína
- 1 jogurt
- 3 vejce
- hladká mouka
- špetka kypřícího prášku
Nakrájenou cibuli a česnek zpěníme na oleji. Přidáme maso a zeleninu, sůl, pepř a papriku a necháme dusit 30 min na mírném ohni. Hlídáme, aby se nevyvařila voda. Do olejem vymaštěného pekáčku klademe střídavě vrstvy brambor a masovou směs, každou posypeme saturejkou.
Poslední vrstvou by měly být brambory. Zalijeme vývarem a pečeme v troubě na 170 °C (v horkovzdušné na 150 °C). Po 40 minutách povrch přelijeme jogurtem s rozmíchanými vejci, moukou a kypřícím práškem a prudce zapečeme.
Podáváme s chlebem a přikusujeme čerstvé pálivé papriky.