Prvosenka jarní v domácí lékárně

Znáte klíče Panny Marie? A co bylinu otevírající cestu k utajeným pokladům? Ne? Víte, jakým klíčem svatý Petr otevírá jaro? Bylinu svatého Petra známe od 16. století, všichni ji známe pod názvem přejatým z polštiny v 19. století. Máte pravdu, mluvíme o petrklíči, čili o prvosence jarní

Kde prvosenku najdeme?

Příjemně vonící žluté květy vyrůstající z růžice listů najdete spíše na horských loukách. Pokud budete mít štěstí, najdete prvosenku vyšší, která se vyskytuje na loukách, okrajích lesa, v křovinách a je rovnocenná prvosence jarní. Zásahy lidí do ekosystému totiž řadí prvosenku jarní mezi ohrožené druhy a je povoleno sbírat pouze květy, stonek proto netrhejte. Důležité je sbírat květy i s kalichem, jinak jsou pro terapeutické využití bezcenné.

Majitelé zahrádek mají náskok, pokud si dávají pozor na přílišnou vlhkost. V případě vyšší hladiny spodní vody se jí také moc nedaří. Prvosenka se může dožít i přes 50 let. Vhodné je předpěstování ve skleníku při 18 °C během dubna až června. Rostlinky pak sázíme v září asi 20 cm od sebe. Množí se semeny, která je dobré před výsadbou namáčet. Daří se jí na loukách v polostínu až stínu.

Prvosenka jarní jako bylina

Je to skutečný posel jara, který vám může být velmi užitečný, pokud trpíte nespavostí nebo máte „nervy na pochodu“, což v dnešní uspěchané době není nic výjimečného.

Při mytí vlasů jen bezmocně koukáte jak část vaší hřívy navždy zmizí v odpadu, při pohledu do zrcadla taky občas nějaký ten pupínek zazáří. Přitom vašemu tělu nic nechybí a navíc jste vyzbrojeni kvalitními, leckdy drahými, doplňky stravy a lektvary na posílení vlasů a kůže. Nakonec se u lékaře dozvíte, že se máte „hodit do klidu“, a možná odejdete s nějakou tabletkou na nervy. Tohle je ta pravá chvíle pro prvosenku jarní.

Prvosenku nebo bylinné směsi s ní můžete koupit v lékárně. Kdo má možnost a žlutá kvítka si nasbírá, může si vyrobit nejen čaj nebo čajovou směs, ale i prvosenkové víno. Víno z prvosenkových květů využijí lidé, kteří mají problémy se srdcem. Stačí vypít denně 3 polévkové lžíce prvosenkového vína.

Využití prvosenky jarní v čajích

Jeden až dva šálky čaje jarního čaje s obsahem prvosenky denně prospějí i lidem se sklonem ke dně a revmatismu

Doporučuje se proti zánětům horních a dolních cest dýchacích.

Denně použijte maximálně 6 gramů sušeného květu, jinak vám v lepší případě hrozí průjem a dávení, v tom horším problém s krevním tlakem. Citlivým lidem navíc může způsobit alergickou reakci. Těhotným či kojícím ženám se užívání prvosenky nedoporučuje.

Květy rychle sušíme ve stínu, v sušičce při teplotě do 40 °C a s odvodem vlhkého vzduchu. Sušíme-li správně, zachováme žlutou barvu květů, medovou vůni a nasládkou chuť. Pokud při sušení květů uděláte chybu, květy hnědnou, zelenají a ztrácejí účinné látky.

Prvosenkový čaj

Prvosenkový čaj připravíme z 1 vrchovaté čajové lžičky květů prvosenky spařením v ¼ litru vody a 3 minuty louhujeme.

Prvosenkové víno

Příprava prvosenkového vína je snadná a výsledek skvěle chutná. Naplníme 2litrovou lahev po okraj květy prvosenky (i s kalichem) a zalijeme bílým nebo červeným vínem (ryzlink) tak, aby byly všechny květy potopené. Uzavřenou láhev necháme stát 14 dní. Pak už jen stačí přelít přes gázu nebo sítko. Hotové skladujeme v chladu a temnu klidně i několik let.

Čaj z prvosenky pro nespavce

  • 50 g květů prvosenky i s kalichem
  • 20 g květů levandule
  • 10 g třezalky tečkované
  • 5 g  kořene kozlíku lékařského

Vrchovatou lžičku směsi spařte ve ¼  litru vroucí vody a 3 minuty louhujte. Pijte co nejteplejší, slazené medem. Dobrou noc.