Pečlivý výběr zubní pasty vás začne zajímat ve chvíli, kdy máte problém. Regály drogerie sice nabízejí nepřeberné množství druhů, ale pokud luštíte drobná písmenka na barevných krabičkách, záhy zjistíte, že nezáleží na tom, po které pastě sáhnete. Složení je většinou všude stejné.
V lékárně přemýšlíte, jestli vzhledem k ceně vámi vybraná pasta na zuby má i další využití – za ty peníze by třeba mohla zvládnout i vyžehlit nebo umýt okna.
Vybrat tu pravou zubní pastu, která pomůže s obnaženými krčky (i přes super měkký zubní kartáček se k nim většina lidí stejně propracuje) nebo nepoškrábe sklovinu, aby vás účet u zubaře za pár měsíců nepřivedl ke stavu připomínajícímu infarkt, vám může připravit perné chvilky.
Narůstá počet názorů dentistů, kteří říkají: „klidně při čištění zubů pastu vynechte, technika čištění je důležitější“ nebo „já sám pastu nepoužívám.“
Řešením je přírodní zubní pasta
Nemusíte se tedy bát, že vynecháním chemického koktejlu v tubě s nápisem Zubní pasta se o něco ochudíte. Samozřejmě na trhu najdete i přírodní zubní pasty, ale ne každý je ve „své“ drogerii najde nebo je ochoten zaplatit. Pokud navíc trpíte na odhalování zubních krčků, je vhodné zubní pasty střídat.
Receptů a rad na domácí zubní pastu je nepřeberné množství. Především se vyhněte pastám obsahujícím jedlou sodu (bicarbonu). Sice bude mít krásně bílé zuby, ale také si vlivem abrazivních vlastností jedlé sody nenávratně poškodíte sklovinu a odhalíte zubní krčky, takže vás návštěva a účet u zubaře nemine.
Přírodní zubní pasta se hodí i lidem, kteří hledají zubní pastu bez fluoru.
Recept na domácí zubní pastu
Uvedený recept na domácí zubní pastu mám vyzkoušený. Oceníte ho především pokud trpíte s odhalenými zubními krčky, jediná otravná věc je úklid „mastného“ umyvadla. Pasta nevadí ani dětem, je ten úklid si pak užijete.
- 2 polévkové lžíce kokosového oleje
- 2 čajové lžičky březového cukru (xylitu/xylitolu) najdete hlavně v prodejně zdravé výživy, hlavně nepoužívejte klasický cukr krystal, ten sklovinu ničí. Můžete vynechat, ale děti si budou ochotnější si zuby čistit, pokud ho přidáte.
- 2 čajové lžičky plavené křídy (uhličitan vápenatý) – tu ostatně najdete i v klasické zubní pastě pro regulaci kyselosti, pastu také zahustí a čistí.
- Esenciální olej podle vlastního výběru
Esenciální olej si vyberte podle chuti – přidávejte po kapkách, než vám pasta „zachutná“. Výborná je kombinace hřebíčkového a mátového, pro lepší pocit čistoty přidávám mentol. Hřebíček by v zubní pastě neměl chybět vzhledem ke svým antiseptickým a protizánětlivým účinkům – jen opatrně s množstvím, aby pasta nebyla příliš „pálivá“ pro děti.
Olej nechte povolit v misce při pokojové teplotě na kašovitou konzistenci. Nezapomeňte, že kokosový olej taje při teplotě 23–26 °C. Pokud to s táním přeženete, dejte misku do lednice. Pak jen vmíchejte ostatní ingredience a přendejte do uzavíratelné nádoby. Přírodní zubní pasta je připravena k použití.