Pampelišky smetánky v domácí lékárně

Pampelišku není třeba nijak dlouze představovat. Všichni dobře známe zářivě žluté kloboučky, které vítají především včelaři. Děti milují poletující chmýří, ale zahradníci mají trochu jiné pocity. Valná většina u nás také ví, že se jedná o „jedlý plevel“, který si však dobrovolně na záhonky nevysazujeme.

Pampeliška lékařská nebo smetánka? 

Někdo je nazývá pampeliškou, jiní zase smetánkou. Jak je to vlastně správně? Vlastně obě varianty. Donedávna se věřilo, že existuje jeden druh, pampeliška lékařská. Později výzkumy prokázaly, že se jedná o více druhů, které byly komplexně nazvány pampelišky smetánky.

Najdete je na loukách, u cest a na trávnících a všude tam, kde je zahrádkáři nepotřebují. Kvetou zpravidla od dubna do června a někdy znovu na podzim.

V tomto článku se budeme věnovat použití pampelišky k léčbě různých neduhů a podpoře našeho zdraví. V dalším článku najdete různé recepty a návody využívající pampelišku.

Pampeliška v domácí lékárně

Význam rostliny je daný už v jejím jméně. Pomáhá při poruchách oběhového systému, zlepšuje žilní oběh. Pampeliška je výborným pomocníkem při léčbě křečových žil. Působí močopudně, užitečné jsou zejména při léčbě zánětu močových cest a při ledvinových kamenech. Zvyšují tvorbu a vylučování žluči, máte-li problém s žlučníkem, konzumaci pampelišky proberte raději se svým lékařem. 

Pozitivně působí na trávicí soustavu. Užívají se při žaludečních poruchách, ale také při při střevních potížích, překyselení, pálení žáhy, nechutenství a nebo zácpě. Zásobním cukrem je inulin (přírodní polysacharid), který je vhodnější pro diabetiky. Ti by měli svůj jídelníček obohatit o stvoly pampelišky a po celou dobu kvetení spořádat 10 stvolů denně. 

Natrhejte stonky i s květem, omyjte a pak květ odstraňte. Křupavý a šťavnatý stvol žvýkejte pomalu, vydržte, i když je zpočátku hořký. Zmlsané jazýčky mohou stvol vykoupat v medu, nejlépe pampeliškovém. Kdo se cítí unavený, si může pomoci „stvolovou kůrou“ po dobu 14 dnů. 

V těhotenství můžete pampelišku používat, ale při kojení se nedoporučuje, mění chuť mateřského mléka a někteří kojenci mu pak prostě nepřijdou na chuť. Jak se říká: Nic se nemá přehánět. Pokud to přeženete a najdete zalíbení v konzumaci většího množství pampelišky, hrozí vám kožní vyrážka nebo průjem.

Užívání pampelišky

Pampeliškový čaj

Vrchovatou lžičku kořene louhujeme přes noc v ¼ litru studené vody. Druhý den zahřejeme k varu a scedíme. Pijeme půl hodiny před a po snídani.

Kromě toho můžete pampelišku využít i v jarním čaji na čištění krve.

Tinktura z pampeliškového kořene

Do sklenice jemně nakrájíme 2 zarovnané polévkové lžíce kořene pampelišky a zalijeme 0,25 l alkoholu (40–50%). Kořen musí být celý potopený. Pokud chcete mít hotovo do 6–8 týdnů, dejte macerovat na osluněné okno. Kdo nezapomene, je dobré občas sklenici protřást. Hotovou tinkturu přelijte do tmavé sklenice a uchovávejte v chladu a tmě.

Výroba vlastní tinktury z pampelišky vás bude stát chvilku pracovního nasazení při dolování a krájení kořene a minimální část zásob režné nebo vodky. Hotovou 50ml tinkturu si můžete pořídit v obchodech s doplňky stravy cca za 120 Kč. Jestli se to vyplatí, necháme na čtenáři.

Sběr a sušení pampelišky

Kořen

Kořen je ta nejúčinnější část z celé rostliny. Brzy zjara, než začne pampeliška kvést se ozbrojíme lopatkou a dolujeme černohnědý kořen i s natí, ty větší najdeme na vlhkých místech. Omytý kořen zkrátíme odřízutím natě u krčku. Dobře usušený kořen se láme a praská, na lomu je bílé barvy. Ohýbající se kořen je špatně usušený a časem plesnivění. Dobře se suší umělým teplem do teploty 50 °C. Počítáme se seschnutím v poměru 5:1. Sušený po upražení a rozemletí poslouží jako hořká pampelišková mouka. Kdo nestihne nějaký ten kořen vydolovat na jaře, může zkusit štěstí na podzim. Z  jarního sběru ale získáte více účinných látek.

Listy

Později, od května do září sbíráme listy. Na sběr se vypravte, jakmile pampeliška plně kvete, tedy nejlépe mezi polednem až 14:00. Pamatujte, pampelišek je dost, tak poškozené listy nesbírejte. Listy snadno vlhnou, takže je sušte co nejrychleji ve vrstvách do 5 cm. 

Předsušit se dají i na slunci. Při sušení je častěji obracejte a načechrávejte. Barva listů nesmí tmavnout, správně usušené listy mají svěže zelenou barvu.

Pampeliška v kosmetice

Ženy se už v minulosti omývaly nálevem z kořene a stvolů na vyjasnění obličeje. Pampeliškové obklady měly zase zabránit tvorbě pih. Těžko říci, jestli ke zlepšení pleti pomohl právě tento nálev nebo spíše vnitřní užívání výrobků z pampelišky. Kdo trpí na akne, může pampeliškovou kosmetiku rozhodně vyzkoušet.

Parní destilací květů bez zákrovů lze v domácích podmínkách vyrobit i pleťovou vodu, kterou využijete i při výrobě domácího krému na ruce. Ten můžete téměř bezpracně nahradit pampeliškovým olejem na ošetření rukou. Jako nosný olej použijte olivový olej, ve kterém necháte cca 10–14 dní louhovat pampeliškové květy bez zákrovů. Květy obsahují hodně vody, proto se musí nechat 24 hodin rozložené na slunci k zaschnutí, jinak by olej zplesnivěl. Navíc takto vyženete broučky, kteří se na pampelišce zabydlují v poměrně velkém množství. Kontrolou lhůty pro spotřebu olivového oleje předejdete žluknutí.

Zajímavost o pampeliškách na závěr

Už jste někdy slyšeli o pneumatice z pampelišky?

Společnost Continental Tyres a Fraunhoferův institut pro molekulární biologii a aplikovanou ekologii (IME) byly oceněny na soutěži GreenTec Awards 2014 za svůj společný vývojový projekt „RUBIN – Průmyslový vznik přírodního kaučuku z Pampelišky“.

Vědci zjistili, že kořen pampelišky vyskytující se v Rusku obsahuje latex s vysokým obsahem přírodního kaučuku. Z pampeliškového kořene získali latexové mléko, ze kterého se pak vyrábí cenný přírodní kaučuk. Pak už stačilo přejít na výrobu první pneumatiky z pampeliškové gumy. V budoucí době jde o revoluci v produkci pneumatik. Na výrobu pneumatik je zapotřebí 10-40 % přírodního kaučuku, který zatím nelze umělými materiály nahradit.

Kdoví, možná jednou zajdete do pneuservisu a objednáte si na vašeho miláčka pampeliškové pneumatiky.